35% amerykańskiej siły roboczej stanowią freelancerzy. To 10 milionów więcej niż 5 lat temu
Pięćdziesiąt siedem milionów ludzi w USA pracuje w ramach freelancingu. W przypadku niektórych ten wybór podyktowany był koniecznością, ale dla wielu to świadoma decyzja na temat kształtu przyszłej kariery.
Coraz więcej osób decyduje się freelance „na pełny etat” – 28% zrobiło w tym roku, w stosunku do 17%, którzy zdecydowali się na to w 2014 roku. Dochody freelancerów stanowią obecnie prawie 5% PKB, czyli prawie 1 miliard dolarów. To udział większy niż przypada na branże takie jak budownictwo i transport.
W USA w tym roku 57 milionów ludzi wybrało freelancerski model pracy, w porównaniu z około 53 milionami w 2014 roku, pierwszym, w którym przeprowadzono badanie. Oznacza to, że freelancerzy stanowią ok. 35% siły roboczej w USA.
– Ponieważ liczba ta jest na relatywnie stałym poziomie od trzech lat, chcieliśmy sięgnąć nieco głębiej – mówi Stephane Kasriel, CEO serwisu Upwork. – Okazało się, że 46%badanych twierdzi, że nie mogą podjąć pracy w pełnym wymiarze czasu pracy z powodów osobistych. Mają problemy zdrowotne, chorych lub starzejących się członków rodziny lub małe dzieci, które wymagają opieki. Jak wynika z ankiety, mniej więcej jeden na pięciu freelancerów nie byłby w stanie pracować z powodu problemów zdrowotnych, ale elastyczność freelancingu pozwala im nadal zarabiać regularnie.
Ulepszenia technologiczne sprawiają, że ta opcja jest też coraz bardziej osiągalna. 77% freelancerów, którzy wzięli udział w badaniu twierdzi, że technologia pomogła im w zdobyciu nowych kontraktów.
Freelancerzy zarabiają więcej niż kiedyś
Średnio freelancerzy na godzinę zarabiają więcej niż 70% wszystkich specjalistów w USA. Obecna mediana stawki dla wykwalifikowanych specjalistów wynosi 28 dolarów za godzinę. Specjalistyczne usługi – takie jak programowanie, doradztwo biznesowe i marketing – stanowią 45% zleceń freelancerów. Resztę stanowią tzw. gigi, czyli np. praca na Uberze czy Lyfcie albo wyprowadzanie psów.
W tym roku 60% freelancerów wybrało ten model pracy z wyboru, a nie z konieczności. Wzrosła też liczba osób, które postrzegają freelancing jako ścieżkę długoterminowej kariery, z 18,5 miliona do 28,5 miliona w latach 2014-2019.
Niska stopa bezrobocia daje pracownikom większe pole manewru. Jeśli łatwiej jest znaleźć pracę w pełnym wymiarze godzin, osoby poszukujące alternatywnych form zatrudnienia, prawdopodobnie robią z własnej woli, mówi Kasriel.
Polecamy: Przydatne narzędzia w prowadzeniu firmy