Technologia napędza rozwój freelancingu. Zmiany są nieuniknione
Pracownicy z sektora technologicznego — zgodnie z danymi zawartymi w raporcie „Freelancing in America 2019” – należą do najbardziej poszukiwanej grupy freelancerów. Raport ujawnił również, że dochód, który generują wynosi prawie 1 bilion dolarów.
Badanie wykazało też, że największa grupa freelancerów (48%) to wykwalifikowani specjaliści. Wielu z nich pracuje w zawodach związanych z programowaniem, konsultingiem i – ogólnie – IT. Należą oni również do najlepiej opłacanych freelancerów. Mediana ich stawki godzinowej to 28 dolarów, czyli więcej niż w przypadku 70% wszystkich pracowników w USA (ich mediana to 18,80 dolarów). Badanie powtórzono w 2022 roku, a z przygotowanego na jego podstawie raportu wynika, że branża IT, a w szczególności programowanie, plasują się na szczycie pożądanych zawodów. Zgodnie z „Freelancing Income Report 2022” najpopularniejsze wśród freelancerów stały się zawody związane z grafiką i projektowaniem.
– Technologia, w tym przede wszystkim narzędzia umożliwiające pracę zdalną, takie jak Microsoft Office 365 i Google Hangouts, umożliwiają ludziom podjęcie pracy niemal z dowolnego miejsca na ziemi – mówi Adam Ozimek, główny ekonomista w firmie Upwork, przytaczając dane, według których 77% przebadanych freelancerów zgadza się co do tego, że technologia ułatwia im znajdowanie zleceń.
Nowe technologie nie tylko oferują pracę na home office, ale proponują też wiele rozwiązań opartych na AI, które ułatwiają codzienne realizowanie zadań. Właściwe użycie nowoczesnych narzędzi pozwala zredukować liczbę obowiązków, a co za tym idzie — wykonywać zlecenia szybciej i efektywniej.
Prawie połowa (48%) menedżerów młodszego pokolenia — zarówno Millenialsów, jak i pochodzących z wczesnego Pokolenia Z — zajmuje stanowiska już dyrektorskie, a, jak wynika z raportu Upwork „Future Workforce”, do 2028 roku młodzi będą stanowić 58% siły roboczej. To diametralnie zmieni rynek pracy, bo Generacja Z jest przyzwyczajona do wykonywania zadań zdalnie, w czym nie widzi problemu już prawie 70% menedżerów. Według badań Upwork młodsi menedżerowie są o 28% bardziej skłonni do korzystania z elastyczności pracy zdalnej niż pokolenie Baby Boomers.
– Freelancing to ogromna siła technologiczna dla profesjonalistów – dodaje Stephane Kasriel, CEO Upwork. – Wiele start-upów technologicznych szuka pracowników zainteresowanych elastycznymi formami zatrudnienia, którzy mogą pomóc w rozwoju firm we wczesnej fazie.
Z danych płynących z raportu z 2019 roku wynika, że praca wolnego strzelca jest bardziej niż kiedykolwiek szanowaną ścieżką kariery długoterminowej. Prawie wszyscy (96%) twierdzili, że rynek pracy bardzo zmienił się w ciągu ostatnich trzech lat z korzyścią dla freelancerów, a, co znamienne, 71% z nich, twierdzi, że freelancing jest postrzegany coraz pozytywniej. Wyniki z 2022 roku potwierdzają, że największa liczba respondentów deklaruje, że satysfakcję (48%) lub bardzo dużą satysfakcję (35%) z pracy freelancerów.