Agenci ubezpieczeniowi
-
Polska Klasyfikacja Działalności
66.22.Z Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych
Działalność ta obejmuje:
- działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych zajmujących się sprzedażą oraz prowadzeniem negocjacji dotyczących polis ubezpieczeniowych,
- działalność akwizycyjną na rzecz otwartych funduszy emerytalnych.
Podczas rejestracji działalności warto również podać następujące numery PKD:
66.21.Z Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat
obejmuje:
- szacowanie roszczeń ubezpieczeniowych:
- ocena roszczeń,
- obliczenie ryzyka i poniesionych szkód,
- ocena ryzyka,
- likwidacja szkód,
- dochodzenie roszczeń ubezpieczeniowych.
66.29.Z Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne
Obejmuje:
- działalność pomocniczą ściśle związaną z ubezpieczeniami i funduszami emerytalnymi, z
wyłączeniem pośrednictwa finansowego, oceny roszczeń oraz działalności agentów i
brokerów ubezpieczeniowych:- zarządzanie dobrami powypadkowymi,
- usługi aktuariuszy.
-
Uprawnienia zawodowe/ koncesje
Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym nakłada na agenta ubezpieczeniowego dodatkowe obwarowania dotyczące możliwości pośrednictwa ubezpieczeniowego.
Zgodnie z art. 2 czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego mogą być wykonywane wyłącznie przez agentów ubezpieczeniowych lub brokerów ubezpieczeniowych. Agent ubezpieczeniowy nie może jednakże wykonywać wszystkich czynności pośrednictwa (tj. w zakresie reasekuracji, zastrzeżone wyłącznie dla brokerów), nie może być również jednocześnie brokerem.
Samozatrudniony agent to przedsiębiorca wykonujący działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej zawartej z zakładem ubezpieczeń i wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe jest działalnością gospodarczą. Agent ubezpieczeniowy może rozpocząć działalność agencyjną dopiero po uzyskaniu przez organ nadzoru informacji o wpisie agenta do właściwego rejestru. Organem nadzoru jest zakład ubezpieczeń, na rzecz którego działa agent ubezpieczeniowy, który również udziela, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, pełnomocnictwa dla agenta do dokonywania czynności agencyjnych w imieniu tego zakładu.
-
Przynależność do organizacji zawodowych
Samozatrudnieni agenci ubezpieczeniowi muszą być wpisani do rejestru agentów ubezpieczeniowych, nie mają jednak obowiązku przynależności do organizacji zawodowych (np. Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych).
-
Możliwe metody opodatkowania i obowiązki księgowe
Samozatrudniony agent ubezpieczeniowy prowadzący działalność gospodarczą nie może wybrać karty podatkowej ani ryczałtu jako metody opodatkowania dochodów. Jedyną dostępną formą opodatkowania są zasady ogólne – podatek wg skali (18% i 32%), bądź podatek liniowy.
VAT:
Usługi świadczone przez agentów ubezpieczeniowych, jako podmiotów działających w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń, są zwolnione z podatku VAT.
Przedsiębiorca – agent ubezpieczeniowy nie ma obowiązku zostania czynnym płatnikiem VAT, bez względu na wysokość przychodu z tytułu działalności agenta ubezpieczeniowego. Dokumentem sprzedaży jest rachunek wystawiony dla zakładu ubezpieczeń. Przedsiębiorca może również upoważnić zakład ubezpieczeń do wystawiania rachunków w jego imieniu. W takim wypadku wymagane jest aby wystawiony rachunek został podpisany przez agenta.
Jeżeli wartość prowizji agenta wyszczególniona na rachunku ulegnie zmianie, należy wystawić odpowiednio notę uznaniową lub obciążeniową. W przypadku potrzeby zmiany innych danych, wystarczy nota korygująca błędny zapis.
Jeżeli przedsiębiorca łączy działalność agencyjną z innym rodzajem działalności, może stać się z tego tytułu czynnym płatnikiem VAT (ze względu na wysokość przychodu lub rodzaj sprzedawanych towarów i usług). W takiej sytuacji wystawia fakturę VAT na prowizję agenta dla zakładu ubezpieczeń, jako sprzedaż usług zwolniona z podatku VAT. Nie ma możliwości udzielenia pełnomocnictwa dla zakładu ubezpieczeń do wystawiania w jego imieniu dokumentów sprzedaży (zakład ubezpieczeń nie jest czynnym płatnikiem VAT, a tylko taki podmiot może wystawiać faktury VAT).
Jeżeli wartość prowizji agenta wyszczególniona na rachunku ulegnie zmianie, należy wystawić fakturę korygującą.
-
Lokal – zasady ogólne
-
Kasa fiskalna – nie dotyczy
Leave a Comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.